Jak znaleźć dobrego wykonawcę? Na co warto zwrócić uwagę?

Przy szukaniu dobrego wykonawcy powinieneś wziąć pod uwagę:

● cenę

- jaki masz budżet na poszczególne prace?

- niska cena - czasami wykonawca traci kontrakt bądź ma wolny termin.

Niska cena to czasami wynik różnych zdarzeń. Warto się dopytać o szczegóły, bo może się zdarzyć tak, że solidny wykonawca daje nam dobrą cenę, a my odrzucimy jego ofertę na podstawie opinii, że „tani to zły”.

● możliwy czas realizacji

- jak się domyślasz dobrzy fachowcy mają zajęte najbliższe terminy. Dostępność terminów może być odległa warto, więc planować wszystko z wyprzedzeniem.

Co powinieneś wiedzieć?

- warunki umowy zawsze powinny znaleźć się na piśmie,

- odbiór prac, wypłata zaliczek, transz zawsze po uzgodnieniu i zaakceptowaniu warunków,

- osoba z polecenia powinna być również sprawdzona, zaufanie buduje się na podstawie wspólnego doświadczenia; opinia innych powinna być dla nas wyłącznie informacją, a nie faktem,

- niedomówienia, brak konkretów, niedopatrzenia wynikają z braku planu na konkretne prace,

- wykonawca powinien skupiać się na rozwiązaniach,  

- mamy dwa typy wykonawców: profesjonaliści którzy zabezpieczą wszystko przed uszkodzeniem, zabrudzeniem, znają kolejność prac, wykonują pracę według terminów oraz tzw. ludzie z doskoku, którzy przeciągają terminy, zdarza się im zapominanie o szczegółach, popełniają liczne błędy,

-wykonywanie prac bez projektu budowlanego, bo ktoś ma doświadczenie jest niedopuszczalne,

- na zaufanie trzeba zapracować, a swoje kompetencje udowodnić,

-dobry sprzęt nie świadczy o tym, że wykonana praca będzie również dobra.

O co warto zapytać?

- Jak będzie Pan to robił?

- Jakie są poszczególne kroki wykonywanych prac?

Poproś o referencje, skontaktuj się z zadowolonym klientem. Polskie przysłowie mówi „Koniec języka za przewodnika”. Jeśli wykonawca unika tematu, nie chce przekazać numeru telefonu bądź tłumaczy się RODO to masz już znak, że być może coś ukrywa.

Zawsze można przekazać słuchawkę i przekierować rozmowę na nas po otrzymaniu zgody.

Zapytaj się o przebieg współpracy?

Czy terminy były przekraczane?

Czy był porządek?

Czy obecnie są jakieś problemy z pracami które wykonywał wykonawca?

Dzięki takiej rozmowie możesz dowiedzieć się, na co warto zwrócić uwagę, gdzie wykonawca często zapomina o czymś bądź popełnia błędy.

Ty, jako osoba świadoma, na podstawie doświadczenia innych z tym wykonawcą będziesz mógł się zabezpieczyć przed powtórzeniem tych samych błędów.

Obejrzyj pracę wykonawcy.

Jeśli znajomy polecił tobie firmę, warto obejrzeć pracę, która została przez niego wykonana. Oceń sam czy tobie się podoba, czy jest starannie wykonana.

To, że kolega ma położoną płytkę w garażu nie musi oznaczać, że glazurnik równie dobrze położy mozaikę w łazience. W przypadku prac konstrukcyjnych np.: więźba dachowa, pokrycie dachu, wylanie wieńca, stropu. Warto kontaktować się z kierownikiem budowy, gdyż ocena wykonania takich prac jest uzyskiwana na podstawie wieloletniego doświadczenia. Laikowi będzie ciężko ocenić jakość prac.

Pamiętaj! ostatecznie to wykonawca ma ciebie przekonać, że możesz mu zaufać, że jest fachowcem i podchodzi do wykonywania prac profesjonalnie.

Sprawdź w internecie

Ile czasu firma istnieje na rynku?

Jakie wykonywała prace?

Czy możesz sprawdzić, czy firma w ogóle istnieję.

Cena

Mówiliśmy już o cenie, jednak warto podkreślić, abyś łatwiej zapamiętał.

Niska cena nie zawsze znaczy, że ktoś jest “partaczem”. Czasami komuś przesunęło się zlecenie i chętnie sobie weźmie coś na wolny czas, nawet za mniejsze pieniądze, aby pokryć koszty związane z wypłatami dla pracowników.

Wycena

Wycena ma mówić, co, za ile wyszczególniając konkretne etapy prac bądź usługi.

Uzyskanie wyceny na zasadzie koszt wykonania X = 10 000 zł powinien  Ciebie zastanowić.

Pamiętaj, że taka cena nie mówi nic tobie. Właściwie nie wiesz nic - co i za ile.

Opieraj się na konkretach, wycenienie poszczególnych usług da tobie możliwość negocjacji pewnych prac, na których możesz zaoszczędzić. Dobrzy wykonawcy mają co robić, więc jest normalną rzeczą, że terminy wykonania prac mogą być odległe. Dobrą radą jest też zabezpieczenie się na ewentualność rezygnacji wykonawcy z wykonania prac poprzez umowę i zadatek. Wyobraź sobie że wykonawca również rozmawia z wieloma klientami i prawdopodobnie kierując się zasadą własnej korzyści, może zdecydować się na zerwanie umowy ustnej w przypadku większej stawki za wykonaną pracę.

Generalny wykonawca

Przy wyborze generalnego wykonawcy wykorzystujesz te sama zasady jak wyżej.

Możesz porozmawiać z pracownikami bądź firmami, które współpracują z generalnym wykonawcą. Przeważnie generalny wykonawca zleca wykonanie prac podwykonawcy.

Dobrze świadczy o generalnym wykonawcy fakt, że współpracuję z tymi samymi firmami od lat. Ważne abyś sprawdził daną firmę oraz zabezpieczył swoje interesy dobra umową.

Branża budowlana to specyficzny rynek; dużo firm dziś jest, jutro ich nie ma. Znalezienie odpowiedniego wykonawcy jest czasochłonne, ale zaoszczędzi to tobie wiele czasu przy wykonaniu prac oraz da tobie zadowolenie z uzyskanego efektu.

© Biznes XXI Wieku. All rights reserved.